2016

Den první

20.08.2016 23:00

Zdravíme domov,

první den máme za sebou vcelku v pohodě. Jsme rozděleni do 6 skupinek po 8 až 9 lidech. Odpolední program byl ve znamení seznamování v rámci družinek. Ve večerních hodinách jsme provedli seznamení celkové. Večer nás přivítalo docela dost velké hejno sršnů v táboře. Po lokalizaci hnízda nám pomohli hasiči s odstraněním a máme od této dravé havěti klid :-) Těšíme se na další dny... 

 

Únor bílý, sílí pole

21.08.2016 22:55

První dopoledne bylo poněkud deštivé. To nás ovšem nezastrašilo a vyrazili jsme do lesa. Na počest Dne kolonialismu jsme dobýjeli šest kolonií v prostředí lesového golfiště za táborem. Každý tým si musel najít golfovou hůl, a v co nejkratším čase obsadit každou ze šesti kolonií. Místním Alexandrem Velikým se s nejrychlejším časem stala skupina Devět měsíčků. Správce hřiště je však bohužel na dovolené, takže green nebyl zrovna v nejlepším stavu. Nebylo se tedy čemu divit, že míček sem tam uvízl v ostružinách, či zapadl hluboko do bahna.

Druhou část dopoledne jsme slavili Den manželství – děti jsme rozdělili do manželských párů a jednu partnerskou dvojici. V deseti minutách se pak musely co nejlépe domluvit na společných vzpomínkách, aby dokázaly stejně odpovědět na nejrůznější otázky. Dozvěděli jsme se například tyto správné odpovědi: Maminka/tchýně jednoho páru se jmenuje Igor; v jedné domácnosti se večeří a zároveň i sprchuje v 19 hodin; či že vztah trvá přesně 42 dní.

Po řádném obědě (a poledním klidu) následoval trénink. Na první pohled jednoduchá zkrácená trať se proměnila Dnem mokřadů v zapeklitý trénink. Nejenže posedy byly občas neviditelné a krmelce vypadaly jako hromádka pilin, ale mapa byla vytištěna na modrém papíře a čísla vytisknuta místo na sever na západ. Letos máme ale samá šikovná dítka, takže se všechna vrátila v pořádkudo tábora.

Na Den mokřadů navazovaly i večerní hry, kdy se děti musely přesouvat přes různé vzdálenosti bez nohou, po lavičkách, pomocí lidského provazu, nebo stavěly starý typ stanu, aby se milenci měli na Valentýna kam schovat.

Závěrečná zpráva: Přijela Šárka! Někteří prosili, aby mohli jít spát. Kuchyně je chválena. Všichni vedoucí dnes byli pohlazeni (a to nejen po duši).

Zdraví tým vedoucích

 

Březen, vlezeme za kamna

23.08.2016 00:43

Březen je na svátky a významné dny neuvěřitelně pestrý měsíc. Hned na rozcvičku děti musely přiběhnout v plavkách. Jistě si dokážete představit, jak tam všichni v rose polonazí hopskali a jak vypadali jejich obličeje, když zjistili, že slaví Den omylů a mají se jít opět obléknout.

Po rozcvičce každý den následuje nástup. A protože chceme, aby děti uctívaly významné dny i samy od sebe, mají za úkol během celého tábora chodit na ranní nástup tematicky oblečeni. Za březen bychom rádi vyzdvihli Levé houbičky, které v rámci představení svých kostýmů vylili hrníčky vody na zem, kterými věnovali vodu zpět přírodě ke Dni vody. Nicméně i ostatní týmy měly skvělá představení – viděli jsme masopustní masky, invalidy, epileptiky a učitele. Ke snídani si pak každé dítě odnášelo vrozenou nemoc. Například děti postižené hydrocefalem snídaly s obřími hlavami.

Dopoledne jsme stihli oslavit obrovské množství svátků. Děti oslavně přály Kazimírovi k svátku a to písničkou v bulharštině a norštině. Bohužel pro vedoucí, jednalo se o velmi chytlavou melodii, takže někteří si tóny nedokázali až do oběda vyhnat z hlavy. Ke Dni jódu jsme pro změnu požádali děti, aby prokázaly svá estetická já a naaranžovaly co nejkrásněji na talíř dvě mrkve. Skupinka (J)Elita to pojala velice neobvykle, a ze své mrkve vyřezalo píšťalku, na kterou nám následně zahrála.

Velmi zajímavým dnem, který připadá na březen je také MDŽ. Chlapci měli za úkol vymyslet pro ženy ve své skupince nějaký pěkný dárek. Holčičky měly poté ohodnotit dárky všech kluků a přiřadit jim body. Jistě byste neuhádli, který dáreček byl ohodnocen nejlépe. Dárky jako mrkev a kytka v květináči naprosto propadly. Dokonce ani květina lučních květů nebyla na prvním místě. To, co naše malé ženy opravdu chtějí, je, aby za ně pánové myli ešusy po obědě a večeři!

K obědu musely děti opět přijít zraněné, aby uctily Mezinárodní den invalidů. Ani nechtějte vědět, jak se nosí polévka beznohému člověku, případně jak se zvedá spadlá lžíce bezrukému. Naštěstí se rozlila jen jedna polévka. Po obědě byl Den zdravého spánku, takže si vedoucí užili spoustu klidu, neb děti povinně spali (nebo aspoň dělaly, že spí).

Odpoledne opět proběhlo několik svátků. Během Světového dne divadla pro děti a mládež měla každá skupinka 20 minut na secvičení krátké pohádky. Zvláštní bylo, že hned tři skupinky si vybraly generacemi prověřenou Červenou Karkulku. I přesto jsme viděli tři zcela odlišné varianty. Zde bychom se rádi podělili o velice neobvyklé přirovnání, které by ovšem měl mít každý orientační běžec ve svém slovníku: „Já mám mozek alespoň velikosti buzoly, ale ten tvůj se nevyrovná ani hlavičce čipu!“ Jedná se o repliku z jedné z pohádek jedné nejmenované postavy. Jako poslední zde vyzdvihnu oslavu Dne ostravských čtenářů. Schválně si zkuste, jestli byste dokázali správně přiřadit pražský ekvivalent ke slovům: zima na pysku, čurbel, žakula nebo třeba flašincug. Jen jedna skupinka dokázala správně spojit více jak polovinu výrazů. Tímto bychom chtěli Melounům co nejsrdečněji pogratulovat.

Dnes také dorazily první pohledy. Mezi nimi i dva první pohledy pro vedoucí do celotáborové pohledové soutěže. Skrývala se v něm menší bojovka, neboť pohledy přišly od Báry a Markétky, které jsou s námi na táboře.

Závěrečná zpráva: Kuře na paprice k obědu bylo excelentní. Dnes se netrénovalo. Byla noční bojovka. Makačka se pořád bojí tmy.

Zdraví tým vedoucích

 

 

Duben, ještě tam budem.

23.08.2016 22:31

Třetí den nás rozhodně překvapilo aprílové počasí, a to protože vůbec aprílové nebylo! Konečně jsme se vzbudili tím „nepříjemným“ svícením sluníčka do obličeje a duben mohl začít. Ráno jsme si trošku přispali, protože jsme v noci čelili nástrahám tajemného lesa. Nakonec jsme to ale všichni statečně zvládli a dokonce si i zasloužili táborová trička! Dopoledne patřilo oslavování dubnových dnů, jako například Den ptactva, Den památek a sídel, Den proti nášlapným minám a chvíli si zamlčeli na oslavu Dne proti hluku. Odpoledne patřilo aktivitě, která vlastně udává název celého našeho tábora, PáprsOB! Okruhy byly záludné, ale pěkné. Po tréninku jsme si zaslouženě pošmákli na ovocných knedlících a už následovaly přípravy na květnový výlet, který nás čeká zítra. Tak teď už na kutě, ať se nám zítra pěkně pochoduje.

Závěrečná zpráva: Tábor o cca 50 dětech se vejde do jedné chatky. Dnešní kuchařky ukoulely cca 200 knedlíků. Zítra jdeme na výlet do Šuplíku.

Závěrečné upozornění: Soutěž „kdo z vedoucích dostane nejvíce pohledů“ stále pokračuje!

Zdraví tým vedoucích.

 

Květen, lásky čas

25.08.2016 00:03

Na středu jsme měli naplánován celodenní výlet. Z loňska se nám osvědčilo rozdělení na malé a velké, aby si všechny děti co nejlépe výlet užily. Skupina A (malí) ušla přibližně 10 km, svezla se do Pokličky (rozuměj Šuplík, neboli Polička) autobusem a cestou hrála spoustu her. Například, když zazněl pokyn „brouček!“ musely si všechny děti lehnout na zem a klepat ručičkama a nožičkama ve vzduchu. Naštěstí kolem zrovna nikdo nešel, jinak by měl pocit, že mají všechny děti záchvat. Skupina B (velcí) ušla celých 20 km a šla natolik svižným tempem, že čas byl pouze na svačinu a sledování krav.

V Poličce jsme se všichni sešli, byl nakupovací rozchod a vedoucí měli čas na zasloužený odpočinek. Děti mezitím zahltily místní informace dotazy ohledně lokality obchodního centra, Coopu, či jiných potravin, které následně vzaly útokem a vykoupily měsíční zásoby marshmallownů kvůli večernímu táboráku.

Když jsme se vrátili do tábora, kam nás odvezl z Poličky autobus, čekal na nás výborný segedín. Příjemný slunečný den jsme zakončili táborákem, kde za zvuků Urbošovy kytary a jeho libého hlasu děti zpívaly a tančily kolem ohně, dokud nepadly vysílením do svých postelí. Některé doslova.

Závěrečná zpráva: Šárka zpracovala první třicetinu nakoupeného perníku. Reportérka je tak unavená, že nic dalšího už nevymyslí.

Zdraví tým vedoucích

 

Červen studený, sedlák krčí rameny

25.08.2016 23:12

Poslední měsíc školy nám na ranní rozcvičku přivál spoustu školáků jdoucí pro vysvědčení, rybářů, děti si dávaly dárečky ke Dni dětí, a v našich řadách se ukázalo i pár uprchlíků a afrických dětí.

Na červen připadá spousta zajímavých svátků. Oslavili jsme například Den házené, tedy ne přímo házenou (chyběl nám míč správné velikosti), ale raději vybíjenou. Poté jsme oslavovali Den sdělovacích prostředků a to způsobem, že skupinky musely nejprve najít obrázek a ten si následně sdělovat různým způsobem – kreslením, popisem, křičením přes husník a dalšími.

Z odpoledního programu bychom rádi vyzdvihli zakopávání pokladů. Každá skupinka dostala krabičku, kterou naplnila obsahem dle svého uvážení (mrtvé vosy, kelímky, vzkazy, básničky, kapesníčky atp.)

Vrcholem dne byl ovšem večerní program. A co že to bylo? Čachnov hledá talent! Odborná porota o průměrně devíti členech zhlédla spousty neuvěřitelných představení. Naučili jsme se jak si správně dojít na záchod, jak umotat cop či jak zavírat dveře. Poslechli jsme si spousty vtipů a překrásná pěvecká vystoupení. Autorka tohoto článku si ovšem nejvíce zamilovala vystoupení taneční skupiny Black&White. Ta nám zatančila Macarenu s vlastní choreografií, kterou trénovala celé dopoledne. Pokud sledujete náš Instagram, tak se tam můžete i na nějaká vystoupení podívat. Třeba bude finále, a kdo ví třeba něco secvičí i vedoucí...

Závěrečná zpráva: Už máme je 60 kg perníku. Vedoucí jsou drsné a chodí běhat už v 6:30 ráno! Madla zvládla svůj první Páprsobí den na jedničku.

Zdraví tým vedoucích

 

 

Prázdniny – Červenec, Srpen

29.08.2016 00:26

Bystrý čtenář si jistě mohl všimnout, že Páprsob má přesně 12 dní. A že by tedy prosinec připadl na den odjezdový. Proto jsme se rozhodli spojit červenec a srpen na jeden den, aby děti měly na vánoční svátky klid.

Dopolední program se nesl ve slavnostním duchu Olympiády (ano, ta skutečná před pár dny skončila, ale pořád je ještě srpen, že). Děti běhaly po stanovištích a střídaly fyzické aktivity s mentálními. Mou oblíbenou aktivitou, bylo přenášení vody z místa na místo pusou. Určitě si říkáte, že to musí být strašně nechutné. A máte pravdu. Je! Ale pro pozorovatele to je neuvěřitelně vtipná záležitost. Za mentální trénink se dá považovat stanoviště, kde měly děti přijít na neobvykle popsaná přísloví. Komicky vyluštěný byl například opis přísloví: „Na místě, nacházejícím se v bezprostřední blízkosti zařízení sloužícího k instalaci světelného zdroje, dopadá minimální počet paprsků ze zdroje se šířících.“ Schválně vám dám minutku na vyluštění... A teď ta správná odpověď podle Ozonových děr: „Nad žárovkou je největší tma.“

Odpoledne nás čekal vrchol sezony orientačního běžce. Komentované štafety. Na startovní čáru se postavilo celkem šestnáct štafet. V lese byly vytvořeny tři délky tratí, které byly farstované (To znamená to, že například kontrola číslo 1 u dlouhých tratí byla na dvou místech, relativně blízko u sebe. Slouží to k tomu, aby závodníci neběželi celou cestu u sebe, ale aby je trať na pár místech rozdělila). Nechyběla ani divácká kontrola uprostřed tábora, u které mohly děti hlasitě fandit, a hudební doprovod na shromaždišti k posílení atmosféry. Díky farstám doběhla jen polovina štafet se všemi správně oraženými kontrolami. Inu pro spoustu dětí to byly vůbec první štafety a první kontakt s farstami.

Večer jsme uspořádali tolik očekávanou diskotéku. Trvala přesně tři písničky. Zazněla totiž píseň It’s my life, na kterou všechny děti začaly pod Urbošovým heslem:  „A teď všichni skákejte, ať to tady spadne!“  skákat. Až nám z toho spadl reproduktor ze stolu a pro páteční večer se rozbil.

Závěrečná zpráva: Vedoucí porazili děti v přehazované. Sběratelský rekord pokořen – 3 hodiny v lese! Fotbal se dá hrát i ve tmě. Pohledy odeslány.

Zdraví tým vedoucích.

 

Září, hola škola volá

29.08.2016 00:27

 

Jak moc se nám už září a škola blíží. Již ve středu budeme zpívat „Silva jde zítra do školy.“ Ona to vlastně už není pravda. Pojďme z toho udělat tradici, co říkáte? Ale to je tematicky krok vedle.

Dopoledne jsme volně navázali na předchozí den a proběhla stavba Olympijských stadionů. Stavby byly neuvěřitelně propracované. Velké atletické stadiony, plavecké bazény, hrazdy a další. Mezi neobvyklé stavby bychom zařadili mešity pro čtyři různá náboženství, molo pro kajakáře a jedny smradlavé záchodky. Olympijské areály tedy byly s velkou slávou odhaleny, použity a od té doby zejí prázdnotou. Skřítci se o nich asi ještě nedozvěděli. Kromě stavění byl pro děti připraven bahno-husníkový kross. Zde se nejvíce vyplatilo mít malé a mrštné členy v týmu. Protože podlézání pod můstkem v bahně činilo největším dětem značné obtíže.

Odpoledne proběhly paralympijské hry. Bylo vytvořeno několik stanovišť, která měly děti oběhat. Jednalo se například o Píchače (co nejrychleji opíchat – slangově orazit – všechny kontroly na louce), Popelku (přebírání čočky a rýže) a rohlíkovo-kýblovo-pytlové štafety. Zde jsme zjistili, jak vrtkavé je sázet na nejsilnějšího koně. Největší jedlík tábora, který je známý tím, jak rychle umí cokoliv a v jakémkoliv objemu spořádat, při jedení půlky rohlíku zcela pohořel. Zvolil totiž strategii „nacpi celýho rohlíka do pusy.“ Tato strategie je u pojídání suchého rohlíku naprosto nevhodná. Lepší je kousky utrhávat a rohlík jíst po kouskách. To jen abyste věděli, kdybyste se do obdobné situace někdy dostali. Těsně před večeří pak proběhla velkolepá vodní bitva.

Příjemný zářijový den jsme zakončili táborákem. Tentokrát se k Urbošově kytaře na chvíli připojila i flétna, harmonika a trumpeta.

Závěrečná zpráva: Přijela Zuzka. Dnes nepřišly pohledy, tedy vedoucovskou soutěž dále vede Jára s Kačenkou přilepenou na patách. Nejoblíbenější písní je opět Jak se to rýmuje.

Zdraví tým vedoucích

 

Říjen, jelen v říji

29.08.2016 00:28

Dnešní den jsme zahájili speciální rozcvičkou – Pěti Tiběťany – kterými jsme uctili Tibet. Až překvapivě to děti přijaly a všichni poctivě cvičily tyto přezdravé cviky.

Na snídani začal Den zdravé výživy ovesnými vločkami, který pokračoval v průběhu celého dne – k obědu bulgur a k večeři kroupy na slanině. To už s takovou radostí přijmuto nebylo, takže večer se v 10 hodin snědlo asi 100 rohlíků.  Přesto si nezoufáme! Našly se i děti, kterým uvařené dobrůtky chutnaly a přidávaly si.

Dopoledne jsme běželi Scorelauf. Pro ty, kdo neví, co to je, jedná se o trénink s volným pořadím kontrol, kterých se snaží závodník v časovém limitu co nejvíc posbírat. Oběhat všechny kontroly se povedlo jen jednomu závodníkovi a my mu tímto gratulujeme. Ovšem i ostatní děti byly nadmíru šikovné. Jedná se totiž o vcelku těžký trénink, protože musíte odhadnout své síly a pečlivě si naplánovat trať a pro většinu se jednalo o významné poprvé.

Odpoledne proběhla vedoucími tolik milovaná hra Divočáci. V prostoru lesa a tábora se rozmístilo celkem deset divočáků (vedoucí + nejstarší děti). Skupinky měly za úkol divočáky najít, chytit, uspat a donést do banky. Letošní divočáci byli vybráni natolik skvěle, že kdyby chtěli, tak je nikdo nenajde a už vůbec nedonese do banky. Ale koho by to bavilo? A tak divočáci pobíhali po lese a sem tam se ukázali. Zde bychom chtěli divočákům vzdát hold, protože pro hru byli ochotni nechat se pokládat do kopřiv a mravenišť, dlouhé minuty se schovávat ve křoví a plazit se pod chatkami.

Zbytek odpoledne děti vyřezávaly halloweenské melounové strašáky a připravovali si básničky na témata jako například: páteř, lékaři, cyklisté a ženy žijící na venkově, která mají v říjnu svůj den.

Po večeři přišel roj masek a vytoužená diskotéka s půjčenými bedničkami. (Holky miluju vás, že jste pána z vesnice uprosily!) Tak jsme zakřepčili a zatančili.

Závěrečná zpráva: Autorka psala článek poslepu. Horší než hledat špendlík v kupce sena je hledat lukostřelecký šíp v lánu trávy. Přijela Kočanda.

Zdraví tým vedoucích